Komfortowa menstruacja? Przekonaj się, że podczas tych swoich dni możesz się poczuć lepiej

22 cze 12:00

Te dni, truskawkowe dni, ciocia Irma – obojętnie jak nazwiecie menstruację, to najprawdopodobniej co miesiąc życzycie sobie tylko jednego: żeby Was aż tak bardzo nie bolał brzuch i żebyście mogły normalnie funkcjonować. Jak można sobie maksymalnie uprzyjemnić ten okres i nie traktować go tylko jako zło konieczne? Zainspirujcie się naszymi radami.


Wahania nastroju, zmęczenie, silne bóle w podbrzuszu... to wszystko zalicza asię do objawów, które z menstruacji nie robią niczego przyjemnego. Każde ciało jest jednak inne i dlatego jednej kobiecie menstruacja potrafi uniemożliwić normalne funkcjonowanie, a druga wcale nie musi odczuwać, że właśnie miesiączkuje.

 Menstruacja i styl życia

Cykl miesiączkowania zmienia się w trakcie życia, a na jego przebieg wpływa cały szereg czynników, jednym z których jest właśnie styl życia. Okres miesiączkowania trwa najczęściej około 5–7 dni, a to, w jaki sposób dbacie o siebie przez pozostałe dni cyklu, wyraźnie się na nich odbija. Weźmy się za to jednak po kolei i zajmijmy się najpierw okresem, który poprzedza menstruację i którego przebieg wcale nie musi być taki straszny, jak się niektórym wydaje.

Źródło: Unsplash

Strach na wróble o nazwie PMS

Wielu mężczyzn odbiera menstruację jako „ten tydzień" w miesiącu, kiedy żona jest podrażniona, nie wie czego chce i zasyca się w łóżku czekoladą. Tak długo, aż niektórzy z nich nie zostaną wyprowadzeni z błędu i zrozumieją, że prawdziwe piekło zaczyna się już tydzień albo dwa wcześniej i nosi nazwę syndromu przedmenstruacyjnego. Objawia się on najczęściej zmęczeniem, bólami brzucha, głowy i stawów oraz dyskomfortem psychicznym, który odczuwa do 80 % kobiet. Jeżeli w celu złagodzenia tych objawów nie chce się Wam zaraz sięgać po środki farmakologiczne, to czytajcie dalej.

 5 rad prowadzących do tego, aby te dni stały się bardziej komfortowe

  1. Zrównoważone menu

Jednym z pierwszych kroków na drodze do bardziej komfortowego przebiegu menstruacji powinno być zdrowe i zrównoważone menu oraz picie dostatecznej ilości wody. Każdy z nas od czasu do czasu chętnie sobie kulinarnie zgrzeszy, ale jeżeli w menu przeważają tłuste albo słodkie potrawy, to dla tych dni korzystne to już nie będzie. Spróbuj wprowadzić do swojego menu potrawy bogate w błonnik i witaminy – owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ryby.

Artykuły spożywcze zawierające magnez, na przykład banany, daktyle, szpinak albo migdały mogą pomóc w złagodzeniu bóli i skurczów. Natomiast alkohol, kofeina i palenie tytoniu ma negatywny wpływ na PMS i przebieg menstruacji.

Źródło: Unsplash

  1. Zioła

Do kobiecych ziół w okresie menstruacji zalicza się jaskier i dziurawiec zwyczajny. Skarbem wśród ziół jest też żen-szeń koreański, który może być pomocny do zwiększenia energii, a nastolatkom do utrzymania równowagi emocjonalnej.

  1. Ruch

O tym, że ruch to zdrowie, na pewno słyszałyście już wiele razy i nie trzeba się o tym dłużej rozpisywać. Ważny jest systematyczny ruch i znalezienie takiej fizycznej aktywności, która najlepiej będzie Wam odpowiadać. W zmniejszeniu bólu podczas PMS świetnie pomaga na przykład joga, pływanie albo relaksujący spacer w naturze. 

  1. Spanie i mniej stresu

Ogromny wpływ na to, jak będziecie się czuły w czasie swojego cyklu, może też mieć Twój tryb spania. Śpisz 5 godzin dziennie, a każdego dnia w pracy nienormalnie się stresujesz? Potem nie jesteś z tego zadowolona ani Ty, ani Twój cykl. Postaraj się spać przynajmniej 7–8 godzin dziennie i zastanów się nad tym, dlaczego stres jest Twoim chlebem codziennym i jak go możesz wyeliminować.

W praktyce może to oznaczać, że trzeba będzie powiedzieć NIE nowym projektom, skrócić czas poświęcany pracy, nie utrzymywać toksycznych kontaktów albo trzeba się będzie zainteresować medytacją. 

  1. Komfortowe pomoce menstruacyjne

Komfort przy menstruacji może Wam też zapewnić zmiana pomocy menstruacyjnych. Jeżeli dotychczas używałyście tamponów albo wkładek menstruacyjnych, to może już czas na zmianę. Oprócz kubeczków menstruacyjnych w ostatnim czasie hitem stały się też majtki menstruacyjne. I nic w tym dziwnego – są wygodne, niezawodne, a jeszcze niektóre z nich naprawdę pięknie wyglądają. Interesuje Was, jak działają i w czym są lepsze od klasycznych tamponów? Wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu.

Czy zdecydowałyście dać szansę majtkom menstruacyjnym? Sprawdźcie naszą ofertę produktów i wybierzcie dla siebie wysokiej jakości takie majtki menstruacyjne na dzień albo na noc, które będą Wam najlepiej odpowiadać.