Ćwiczenia w domu: Jak sprawić, by sprawiały przyjemność na dłuższą metę?

08 lip 12:05

Choć pandemia minęła, pewne przyzwyczajenia do nowych nawyków pozostały w nas do dziś. Salony stały się nie tylko biurami, ale i siłowniami. Jeśli i Ty jesteś przyzwyczajona do trenowania głównie w domu i raczej unikasz zatłoczonych centrów fitness, czytaj dalej. Mamy dla Ciebie wskazówki, jak utrzymać motywację na dłużej, aby uzyskać jak najwięcej korzyści z ćwiczenia w domu.


Nie tylko zapracowani rodzice, ale także osoby lubiące prywatność podczas aktywności fizycznej docenią możliwość wykonania porządnego treningu bez konieczności wychodzenia z domu. Do ćwiczeń w domu wystarczy Ci trochę miejsca, mata, ewentualnie hantle i przynajmniej odrobina motywacji. Docenisz zaoszczędzony czas, który w przeciwnym razie spędziłabyś w drodze na siłownię, a także zauważysz cały szereg innych korzyści:

  • nie ograniczają Cię godziny otwarcia – ćwiczysz kiedy chcesz,
  • nie musisz czekać, aż zwolnią się maszyny lub sala do zajęć,
  • ćwiczysz bez widzów i skupiasz się tylko na sobie,
  • oszczędzasz pieniądze na zajęciach grupowych i karnecie fitness,
  • możesz dostosować ćwiczenia do swojego nastroju i aktualnych celów.

Treningi w domu nie są dla każdego

Tak, treningi w domu nie są dla każdego. Jeśli jesteś typowym graczem zespołowym i motywuje Cię widok otaczających Cię entuzjastów fitnessu, to zapewne znudziły Ci się solowe ćwiczenia w czterech ścianach. Jednak aby regularnie ćwiczyć w domu w dłuższej perspektywie, musisz uczynić z tego nawyk, którego będziesz wyczekiwać z niecierpliwością. Codzienne nawyki są o tyle świetne, że je automatyzujesz i nie musisz się do nich zmuszać. Pułapkami tego stereotypu są jednak nuda i wypalenie. Jak więc wyrobić sobie nawyk ćwiczeń, który Tobą zawładnie i nie osłabnie z czasem?

  1. Stwórz sobie przyjemną przestrzeń do ćwiczeń

Nie każdy ma możliwość opróżnienia pokoju w domu i wyposażenia go w trenażer, rowerek do ćwiczeń i hantle. Nie ma to jednak żadnego znaczenia. Mały kącik, czy to w salonie, czy w sypialni, w którym możesz rozłożyć matę do ćwiczeń, hantelki, czy jakiś ozdobny kwiatek, w zupełności wystarczy.

  1. Planuj

Intuicyjne ćwiczenie może być fajne, zwłaszcza jeśli masz dużo obowiązków lub zmagasz się z problemami zdrowotnymi i nigdy nie wiesz dokładnie jak będziesz się czuł danego dnia. Dlatego staraj się przynajmniej wyznaczać dni, w których poświęcisz trochę czasu na ćwiczenia. Możesz zaplanować konkretne ćwiczenia w swoim dzienniku albo zdecydować się na bieganie lub inną aktywność na świeżym powietrzu, którą lubisz.

  1. Wykonuj ćwiczenia naprzemiennie

Upodobałaś sobie jogę? Świetnie. Znalazłaś swojego ulubionego nauczyciela na YouTube? Świetnie. Jeśli udało Ci się znaleźć swoją ulubioną formę ćwiczeń, to już prawie wygrałaś. Jak wspomnieliśmy na początku, stereotyp ćwiczeń w perspektywie długoterminowej może raczej zaszkodzić naszemu umysłowi niż przynieść przyjemność. Dlatego polecamy naprzemienne wykonywanie różnych rodzajów ćwiczeń lub próbowanie czegoś nowego raz na jakiś czas - dodaj pilates do jogi lub kup nowy sprzęt do ćwiczeń. Oprócz klasycznych hantli czy piłki, możesz rozejrzeć się za odważnikami kettlebell lub taśmami do ćwiczeń. 

  1. Zadbaj o to, byś była szczęśliwa

Najlepsza motywacja do ćwiczeń to oczywiście motywacja wewnętrzna. Czasami może się zdarzyć, że nie masz nastroju do ćwiczeń, a Twoja wewnętrzna dyscyplina nagle bierze urlop. W takim momencie może pomóc motywacja krótkoterminowa, na przykład w postaci nowej odzieży do ćwiczeń czy suplementów diety. Spraw sobie nowy biustonosz sportowy lub bezszwowe figi, które zapewnią Ci komfort podczas treningu.